Bela čokolada

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

tema odprta - 13. avg 2005 20:43 | ogledi: 6.370 | odgovori: 7

Eh vedno me morijo sladice, ki naj bi jih prelili z belo čokolado. Nikoli, ampak prav nikoli mi ne rata dober preliv. Kupila sem belo Gorenjko, pa belo Milko, pa razne druge bele manj znane čokolade, stopila sem jih z maslom, margarino, vodo, sladko smetano, same...kakor koli nikoli ni ok. Vedno nastane neka čudna masa, ki ni niti tekoča niti trda,ali se čisto spremeni v masten "poc" ...bljak!

Zadnjič sem naredila frutta bello iz foruma, in je sploh nisem prelila z belo čokolado, enostavno bi vse pokvarila s tisto packarijo.

Ampak s temno čokolado delam vse sorte umetnije, obvladam, definitivno raznorazne prelive, vedno sem zadovoljna in pohvaljena s strani moje stare mame (kar je prosim izredna pohvala, ker je komisija močno stroga in zahtevna ) ampak bela mi bo pa požrla živce.

Na zadnje sem kupila kar belo kuverturo, je bilo bolje.

Kako?

ANJA

Temo je spremenil(a) anja dne 13. avg 2005 20:44:32

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

13. avg 2005 22:53

No, sem ti ravno hotela svetovati, da probaj z belo kuverturo. Nimam namreč pojma zakaj, ampak topljenje navadne bele čokolade se res noče obnesti. Povej pa ti meni, ko si mojstrica s temno čokolado, kako jo pripraviš, da se ti ne lomi pri rezanju, ampak ostane nekoliko bolj mehka tudi ko je pecivo že ohlajeno in uležano? Jaz sem namreč probala dodajati tudi več masla ali pa še mleko, ampak ko se ohladi, je vseeno spet trda in se pri rezanju lomi. Meni je pa všeč, kako zgleda na zahercah ali pa čokoladnih torta, ko je čokolada na vrhu čisto dovolj mehka, da torto lepo razrežeš, ne da bi se lomila tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

14. avg 2005 19:28

hehe, z belo čokolado pa se ti ne morejo ponesrečiti kokosovi bonboni, ker je ne rabiš topiti ampak naribati na ribež. Mamamia, s podobnimi zkušnjami glede taljenja bele čokolade (mi je že pristala na stopalu...) mamamia

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

14. avg 2005 19:44

Tudi jaz se spominjam, da smo pri nas pred leti topili belo čokolado in bili skrajno nezadovoljni z rezultatom, zato tega nismo več počeli. Skratka, zelo slabi spomini. Lp riba-ribica

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

15. avg 2005 20:31

No izgleda da bela čokolada res ni za topljenje in prelive...uh sem pa mislila da sem res "bukova". Tjas, poskusi med čokolado ki jo topiš na čisto malem ognju, dodati 1 žlico margarine in malo tekoče sladke smetane. Če me vprašaš koliko ti ne vem povedat, ker vedno delam od oka-kot se reče. Ko boš stopljeno čokolado prelivala po pecivu jo namaži na tanko, tako se sigurno ne bo lomila. sladka smetana ji prepreči( čokoladi namreč) da bi se popolnoma strdila, ker se smetana ne strdi in ostane rahlo (nikakor ni tekoča) le rahlo vlažna, torej ne trda kot kamen in se pri rezanju ne bo lomila. Meni uspeva, tudi tebi bo! ANJA

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

15. avg 2005 20:49

me čez vikend ni bilo, pa sem glih hotela odpreti temo o čokoladi. zdej pa odprem forum in tujah je čokolada. tudi sama sem tobila že belo čokoladi pa se ni obneslo. v bistvu imam še s temno probleme. ko jo stopim mi vedno ostanejo grudice. kako jo vi stopite, da ostane gladka? kar se tice lomljenja pri rezanju pa vedno uporabim malce topel nož in počasi razrežem. lp sajovict

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

21. avg 2005 20:45

Pri rezanju se zagotovo ne lomi čokolada, ki jo stopiš skupaj z oljem, na 10 dag čokolade 1 dl belega olja (primerljivo z 10 dag masla). Takšen obliv se lepo oblije, na koncu lepo sveti. Res pa je, da se mora kar nekaj ur, najbolje čez noč sušiti, da se strdi. Strdi pa se zagovoto, četudi po dveh urah mogoče ne izgleda. Enako menda velja za sladko smetano. Stvar je logična, saj olje in smetana nista trdni snovi. Meni pa moji stalno vzdihujejo za čokoladnim oblivom na saherci, kakršno pripravljajo v Randevuju v Kranju. Kakšna čokolada je to? Zelo temna, vendar ni trpko grenka. Včasih je obliv tako mehek, da se vilica kar pogrezne vanj, kot močno zmehčano maslo, včasih je bolj (normalno) trd. Kaj menite, kakšno čokolado uporabljajo? Nekaj takega kot Mannerjeva (ki sem jo vzela jaz) ni, pravijo naši. In s čim redčijo - definitivno ni maslo, saj obliv ne bi bil mehek? Pa tudi olje ali smetana ni, saj se takšen obliv vseeno strdi? Hvala in pozdrav, Fani Sporočilo je spremenil(a) Fani dne 21. avg 2005 20:47:56

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

22. avg 2005 9:23

Sicer se ne spoznam na zadevo...tako da bom mogoče čisto v "temo brcnila". Torej popravite me, če napačno razmišljam. Vse pravite, da imate probleme z belo čokolado oz. prelivom. Če gledam čisto tako laično....za oblive se navadno uporablja temna čokolada, pa še to ne vsaka ampak mora biti jedilna oz. za kuhanje. In če vem pravilno je med "navadno" in jedilno čokolado kar velika razlika. V prvi je dodanega več sladkorja, mleka ter verjetno tudi kakšni drugi dodatki, v jedilni pa je večji delež kakava. In vsaj jaz, za oblive vedno uporabim čokolado za kuhanje, ali celo tisto z 70% deležem kakava. Tako, da je mogoče, da je problem iskati v tem. Lp, maychi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti